آزمایش های هوشمند ژنتیکی smartests.ir

آزمایش هوشمند - سقط مکرر

   آیا میدانستید  15 الی 20 درصد بارداری ها منتهی به سقط می شوند و بیش از نیمی از این سقط ها در 12 هفته ی اول بارداری  اتفاق می افتد که  بسیاری از  آن ها به دلیل اختلالات ژنتیکی در جنین می باشد ؟

سقط خود به خودی مکرر (Recurrent Spontaneous Abortion = RSA) و یا عادتی (Habitual abortion) شایعترین عارضه بارداری است يکی از مشکلاتی که همسران جوان با آن روبه‌رو هستند، سقط مکرر خودبه‌خودی جنين است که باعث نگرانی و ناکامی آنها میشود. برای زوجينی که تمايل به داشتن فرزند دارند، استرس‌های روحی روانی فراوانی ايجاد می کند.

سقط جنین

 سقط مکرر به مواردی اتلاق می گردد که بیش از2 الی 3 سقط به صورت پیوسته اتفاق بیفتد. علل سقط خود به خودی مالتی فاکتوریال بوده ولی می توان به دو دسته عمده جنینی (اختلالات کروموزومی) و مادری تقسیم کرد. درمورد علل مادری سقط مکرر می توان به ژنتیکی (حدود 4% مادران مبتلا به RSA دارای یک کروموزومال آنومالی بویژه جابجایی دوطرف کروموزومی -reciprocal translocation  - مثل رابرتسونین و یا موتاسیون تک ژنی در ژنهای اینترلوکین، گاما اینترفرون، TNF و ...)، اختلالات انعقادی (شامل سندرم آنتی فسفولیپید و ...)، افزایش فشارخون، اختلالات غدد درون ريز (نارسایی فاز لوتئال، دیابت، اختلالات تیروئید و ...)، نقصهای اندومتريال، نقص های آناتومیک رحم (رحم دو شاخ، رحم یک شاخ، میوم، آندومتریوز، چسبندگی های داخل رحم و ...)، نارسایی سرویکس و یا دهانه رحم، عفونت ها (سیفلیس، اروآپلاسما، مایکوپلاسما، کلامیدیا و ...)، عوامل شیمیایی (آفات و سموم محیطی، دود سیگار، داروهای بی هوشی، اشعه، الکل، مواد مخدر، مصرف بیش از حد کافئین و ... که بعنوان هورمون های محیطی عمل می کنند و باعث برهم زدن تعادل هورمونی در دوران بارداری شوند) عوامل متفرقه (تروما، استرس، فاکتورهای پدری و ...) اشاره كرد. در بیش از 80 درصد موارد عوامل ايمونولوژيك (اختلالات سیستم HLA مادر و جنین، اختلالات گروه خونی، آنتی بادی ضد اسپرم و ...) نيز دخیل هستند.

 

قوانین پیوند اعضاء ایجاب می کند که مکانیسم های ایمنولوژیک بدن میزبان، بر اساس عدم انطباق آنتی ژن های سیستم سازگاری نسجی، قطعه پیوندی را مورد شناسایی قرارداده و در نهایت آنرا دفع نماید. از طرف دیگر در عضوی مانند رحم، جنین که نیمی از آنتی ژنهای آن با ساختار ایمنولوژیک مادر بیگانه است، در طول نه ماه به راحتی بقاء یافته، بدون آنکه توسط مکانیسم های ایمنولوژیک مادر دفع گردد. چنین تناقضی که نهایتاً منجر به حفظ جنین سمی آلوژنیک (semi-allogenic) در بدن مادر می گردد، مهمترین نکته در خور تامل در روند تکاملی تولید مثل و بقاء نوع بشر می باشد. 

ترانس لوکاسیون و تغییر تعداد کروموزوم ها از قبیل تریپلوئیدی و مونوزومی x  واختلالات کروموزوم های شماره16 ،18 ،21 تریزومی از مهمترین علل ژنتیکی سقط مکرر می باشند.به عنوان مثال درحالت طبیعی سلولهای جنین 46 کروموزومی هستند، بسیاری از این سقط ها به این دلیل است که جنین بیشتر یا کمتر از 46 کروموزوم دارند  همانند بچه های مبتلا به منگولیسم 47 کروموزوم دارند. اختلالات ژنتیک به طور معمول اجازۀ رشد طبیعی به نوزاد نمی دهند. سقط های به دلیل اختلالات  ژنتیکی در زنان بالای 35 سال، 10-15% و در زنان بالای 40 سال، 50% شایع ترند.

آزمایش های هوشمند سقط مکرر به صورت دو مجموعه زیر ارائه می گردد :

مجموعه شماره 1 شامل آزمایش ترومبوفیلیک  و کاریوتایپ می باشد.

مجموعه شماره 2 فقط شامل آزمایش ترومبوفیلیک می باشد.

 

چگونه این آزمایش را انجام دهیم؟

انجام  مجموعه ی آزمایش های هوشمند بسیار ساده و بی ضرر می باشند و به سادگی با گرفتن نمونه ای از بزاق و یا فقط چند قطره از خون شما قابل انجام می باشد . نمونه دریافت شده شما به همراه اطلاعات مورد نیاز در آزمایشگاه های هوشمند با به روز ترین و کامل ترین تکنولوژی ها با بالاترین درصد کیفیت جواب دهی مورد آزمایش و بررسی قرار می گیرد و اطلاعات ژنتیکی شما در کارت های حافظه ذخیره می گردد و در اختیار شما قرار می گیرد و همچنین شما قادر به نگهداری و استفاده از این اطلاعات در زمان های آتی خواهید بود.

اگر مایل به انجام هر کدام از آزمایشات هوشمند می باشید برای راهنمایی بیشتر  با ما تماس بگیرید.

 


پیشنهاد ما به شما این است برای نتیجه گیری هرچه بهتر و بهره گیری و استفاده از اطلاعات به دست آمده در نتایج آزمایشات خود به مشاوران و تیم پزشکی مجرب ما و یا به پزشک متخصص خود مراجعه نمایید.